Modernizace Datového centra K2

Autor: Miroslav Böhm

07.09.2018 U příležitosti modernizace technologií v našem ostravském datovém centru jsme krátce vyzpovídali našeho technického ředitele Martina Sztulu.

Martin Sztula

 

Martine, co se vlastně v Datovém centru K2 událo? A proč ke změně vůbec došlo?

V minulých měsících došlo k výrazné modernizaci technologií datového centra. Byla přidána další vysokokapacitní datová linka a byly nasazeny nové routry s vyšší datovou propustností, nová LAN a SAN infrastruktura i nová disková pole. V neposlední řadě došlo také k doplnění chlazení o free cooling.

Část změn byla vynucená pokrokem jednotlivých technologií, ale obecně lze říct, že jde o součást strategického rozvoje našeho Datového centra K2 tak, aby naši zákazníci měli k dispozici ty nejmodernější dostupné technologie.

Co to znamená pro zákazníky? Kdo pocítí změny nejvíce?

Výsledkem všech provedených změn je zvýšení výpočetního výkonu, zvýšení úložného datového prostoru, zvýšení dostupnosti a snížení energetické náročnosti.

Všeobecně se dá říci, že všichni zákazníci pocítí změnu v odezvě aplikací, které v našem Datovém centru K2 provozují. Největší technologický pokrok však pocítí zákazníci ve sdíleném prostředí. Mimo jiné technické inovace zde stoupla frekvence CPU z původních 2.6 GHz na 3.2 GHz a v oblasti diskového výkonu jsou využívány pouze SSD technologie.

Na jakých technologiích tedy dnes datové centrum jede?

Srdcem našeho datacentra jsou HPE servery generace 9 a 10 s vysoce taktovanými procesory a až 768 GB operační paměti v každém serveru. Datová uložiště tvoří disková pole HPE 3par a VMware vSAN. Celková úložná kapacita dosahuje až 0,5 PB a z toho téměř polovina je tvořena SSD disky.

Využít potenciál takto výkonných řešení by však nebylo možné bez patřičné infrastruktury. Nově jsme tedy použili hraniční routry s propustností až 40 Gb/s, LAN síť nově tvoří plně 10 Gb switche propojené na 40 Gb páteřní síť a SAN síť nyní běží na 16 Gb/s. Vše je samozřejmě plně redundantní.

Zaujal vás tento článek?