Jak vybrat vhodného dodavatele?

Výběr informačního systému je jedno z nejdůležitějších strategických rozhodnutí každé společnosti. Vyberte si proto stabilního a osvědčeného partnera.

Vybrali jsme dobrý produkt. Implementace bude v pohodě

  • Hledejte stabilního dodavatele, který má vizi a kapacity na rozvoj systému.

  • Vyberte dodavatele, který rozumí vašim lokálním a branžovým specifikům.

  • Systém pořizujete na 6 a více let. Hledejte dlouhodobého strategického partnera.

  • Předáním systému vše nekončí. Najděte si tým, kterému budete věřit.

Je důležitější výrobce systému nebo implementační společnost, která bude jeho řešení ve firmě nasazovat?

Velký a osvědčený systém je k ničemu, pokud není dobře naimplementovaný. Setkali jsme se v průběhu let s mnoha případy, kdy se ve firmách používá obrovské a drahé řešení jen na základní agendy a zbytek se eviduje po excelech jen proto, že si s tím nedokázal implementační partner poradit. Zjistěte si co nejvíce nejen o výrobci systému, ale také o implementační společnosti či týmu, který ERP řešení do vaší společnosti nasadí.

Radek Kočka, projektový manažer týmu v Ostravě

Radek Kočka

Klíčové dotazy

Jaké jsou rozdíly mezi ERP systémy od českých dodavatelů a zahraničními systémy nadnárodních firem?

Je nutné vše posuzovat systém od systému, ještě lépe pak implementaci od implementace. U tuzemských řešení se však nemusíte bát, že by implementační či servisní tým neměl přístup ke klíčovým rozhodnutím v oblasti dalšího rozvoje systému a máte možnost jej přes tyto týmy svými požadavky výrazně ovlivňovat. Výhodou může být i lepší znalost a připravenost systému na tuzemské podnikatelské prostředí. Systémy nadnárodních firem nabízí stabilitu i spojení se světovou značkou a přináší zkušenosti z různých kultur a ekonomik.

Na co si dát pozor při výběru implementační společnosti, která nám zavede nový informační systém?

Přechod na nový informační systém je náročná etapa v historii každé firmy - je třeba měnit zažité procesy, zvykat si na nové povinnosti a přeškolovat většinu zaměstnanců. Jeho výběr je dlouhodobé strategické rozhodnutí, které ovlivní obraz společnosti v očích obchodních partnerů. Proto je třeba vybrat především stabilního a osvědčeného dodavatele, kterému plně důvěřujete a u kterého máte jistotu, že bude schopný garantovat služby v požadované kvalitě v horizontu šesti a více let.

Jaká jsou nejdůležitější kritéria pro posuzování výrobců informačních systémů?

Myslete na to, že stejně jako se neustále žene kupředu váš byznys, vaše konkurenční prostředí, žene se dopředu i svět informačních technologií. To, co je dneska standardem, může být za tři roky překonanou technologií, která vás bude brzdit v rozvoji. Naše zkušenost je taková, že životní cyklus ERP systému, který není kontinuálně rozvíjen, je pět až sedm let. Vyberte si proto výrobce systému, který má dostatečné kapacity, vizi a schopnosti svůj systém do budoucna vyvíjet a posouvat dále. Posune to totiž dále i vaši firmu.

Čas přejít k dalšímu kroku!